FitBakers

 

 

Pohánka, poklad v miske

 

Viete aký poklad je v miske? Je to pohánka, základná surovina pre naše pohánkové müsli a pohánkové kaše. Aké bohatstvo ukrýva?

... pohánka, zrnká s veľkou silou 

Možno pre väčšinu prekvapenie, možno nie, no pohánka nie je obilnina. V skutočnosti je to semienko rastliny podobnej rebarbore a šťovíku. A práve to robí pohánku tak zaujímavou a obľúbenou náhradou za pšenicu pre tých, ktorí sa obilninám vyhýbajú. Kvety pohánky sú atraktívne hlavne pre včely a tak sa možeme tešiť z voňavého, tmavého medu s jedinečnou chuťou. Už ste vyskúšali?

Pohánka bola jasnou voľbou, keď sme premýšlali nad bezlepkovou alternatívou k našim müsli z ovsených vločiek. A prečo? Tu je pár postrehov, prečo túto “pseudoobilninu” milujeme aj my.

Je bezlepková

O tom žiadna diskusia. Pohánka neobsahuje lepok. Je teda tou pravou voľbou pre celiatikov a ľudí s citlivosťou na lepok.

Vláknina a minerály

Pohánka je bohatá na vlákninu. Minerály, ktoré v pohánke môžeme nájsť (draslík, fosfor, meď, železo) nám zase pomáhajú zbavovať sa voľných radikálov, podporujú funkciu ladvín a zlepšujú pleť.

... pohánka, znižuje krvný tlak

Je to vďaka rutínu. Ten pôsobí aj ako liek na liečbu vysokého krvného tlaku. Rutín je látka, ktorá udržuje naše cievy pružné a pevné. Vďaka rutínu sa lepšie vstrebáva do tela vitamín C a tak chráni pred chorobami spôsobenými jeho nedostatkom.

Žiadna alergia

Určite ste už videli vankúše naplnené pohánkou. To pomáha liečiť alergie z prachu, peria a peľu.

... pohánka výrazne pomáha pri starostlivosti o pleť

Obsahuje rutín, ktorý je prospešný pri ochrane pred poškodením pokožky pôsobením slnka. Poskytuje ochranu pred škodlivými lúčmi slnka a preto sa môže čiastočne považovať za prirodzené opaľovacie mlieko. 

Antioxidanty a flavonoidy prítomné v pohánke zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky.
Horčík obsiahnutý v pohánke má relaxačný účinok na krvné cievy, čím zlepšuje krvný obeh a pleť tak môže byť viac žiarivá.

Zahreje Vás

Pohánka je YANG jedlo, ktoré je prospešné pri konzumácii počas studenej zimy. Najviac výhod z nej načerpáte práve počas tohto zimného obdobia.

... menopauza, žiaden problém: je tu pohánka 

Pravidelný príjem pohánky znižuje postmenopauzálne príznaky, čiže riziko vysokého krvného tlaku, rakoviny prsníka, vysokého cholesterolu a iných kardiovaskulárnych ochorení.

Vlasy, nechty, pokožka

Pohánka je bohatá na vitamíny B-komplexu, ako je tiamín, riboflavín, niacin či  kyselina pantoténová. Vďaka týmto vitamínov máme zdravú pokožku a krásne vlasy. Vitamín B môže tiež znížiť poškodenie pokožky spôsobené slnkom.

Nevieme ako Vy, no my máme v zajtrajších raňajkách jasno, budú to fit raňajky s fit bakers!

 

facebook Facebook mail objednavky@fitbakers.sk telefon 0949 499 122 instagram Instagram